Yiyeceklerdeki ilaç artıklarının sağlığınız için riskleri nelerdir?

Yiyeceklerdeki ilaç artıklarının sağlık üzerindeki etkileri üzerine yapılan çoğu çalışma, tarım işçileri ve pestisit uygulayıcıları gibi mesleki olarak maruz kalan insanlara odaklanmıştır. Akut OP pestisit zehirlenmeleri mide bulantısı, karın krampları, ishal, baş dönmesi, anksiyete ve kafa karışıklığı gibi oldukça şiddetli olabilen ancak çoğu zaman geri döndürülebilir semptomlara neden olur.

Pestisitlerle çalışan ancak bu tür semptomlarla sonuçlanacak kadar ciddi akut zehirlenmeler yaşamamış insan gruplarında da birçok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmalar, kronik, daha düşük doz maruziyetinin solunum problemleri, hafıza bozuklukları, cilt rahatsızlıkları, depresyon, düşük, doğum kusurları, kanser ve Parkinson hastalığı gibi nörolojik durumlarla ilişkili olduğunu bulmuştur. Bilinen mesleki maruziyetleri olmayan insanlarla ilgili daha az çalışma yapılmıştır, ancak ulusal olarak temsili bir örneklemle yapılan bir çalışma, idrarda artan OP pestisit metabolit seviyeleri ile 8-15 yaşındakiler için ADD / DEHB olasılığının arttığını göstermiştir.

Işkın Gıda Dezenfekte Makinası | Manav
Işkın Gıda Dezenfekte Makinası | Manav

En çok kim risk altındadır?

Fetüsler, bebekler, büyüyen çocuklar, hamile ve emziren anneler ve doğurganlık çağındaki kadınlar, pestisitlere maruz kalmanın olumsuz sağlık sonuçları için en çok risk altındadır. Çocuklar yetişkinlerden daha fazla risk altındadır çünkü çocuklar vücut ağırlıklarına göre yetişkinlerin yediğinden daha fazla yemek yerler. Savunmasız gelişme dönemlerinde maruziyetler özellikle tehlikeli olabilir. Bu hassas dönemler arasında fetal gelişim, bebeklik, erken çocukluk ve ergenlik yer alır. Fetuslar, annenin beslenme şekli ile böcek ilacına maruz kalır. Bebeklerde anne sütü ile bu zararlılara maruz kalır.
Akut zehirlenme, pestisit kullanan ve bunları aile üyelerinin maruz kaldığı evlerine kadar takip eden tarım ve meslek çalışanları arasında kalıcı bir sorundur. Tarım alanlarının yakınında yaşayan insanlar, havadan ilaçlama nedeniyle maruz kalabilirler.

Bunun dışında tarım ilaçları yeterince arındırılmaz ise tüm insanlar için yaş ve cinsiyet fark etmeksizin bir çok sağlık sorununa sebep olabilir. Yiyeceklerin tüketilmeden önce tarım ilaçlarından tamamen arındırılması gerekir. Sizde Yiyeceklerdeki İlaç Artıkları ile karşılaşmamak için gıda dezenfekte makinası alabilirsiniz.

Arındırılmadan tüketilen gıdalar ile vücuda her gün giren tarım ilacı hormon vb zararlılar zamanla birikerek çeşitli rahatsızlıklara ve vücutta hastalıklara sebep olabilir.

Gıdalarımızı havayı ve çevreyi kirleten şehirleşme makineleşme ve teknoloji aynı zamanda bu gibi zararlı durumlardan korunmamıza da yardımcı olmak içinde kullanılmaktadır 

IŞKIN Gıda dezenfekte makinesi kirlenmiş  gıdaları temizleyip sağlığınızı korumada yardımcı olmaktadır.

Sirke ile temizleme suda bekletme gibi  bir çok yöntem kullanılsa da hiç biri  IŞKIN Gıda dezenfekte makinesi  C1 gibi doğal ve gıdaların tadını formunu bozmadan temizleyemez, üstelik IŞKIN C1 Gıda  dezenfekte makinesi  ile  gıdalarınızı  temizlemek çok kolay ve masrafsızdır C1 gıda dezenfekte makinesinin kovasına musluktan su doldurup makineye yerleştirin ve içine gıdaları  doldurun fişe  takıp çalıştırın gıda çeşidine göre seçim yapın bir kaç dakikada gıdalarınız tertemiz hazır  olacaktır gıdaları  sağlıklı  şekilde tüketebilirsiniz.

Ev temizliğinde IŞKIN C1 makinesini sterilize ve dezenfekte işlemlerinde de yardımcı olarak kullanabilirsiniz.

Cihazın kovasını su ile doldurun çalıştırma modunu  seçin ve çalıştırın bir kaç dakika içinde cihazın kovasında su  dezenfektan haline gelecektir  en az 2  saat %100 etkilidir, bu  dezenfektanı tüm ev temizliğinde  kişisel  temizliğinizde kullanabilirsiniz kimyasal barındırmaz yan etkisi  alerji  yapma özelliği  yoktur.

Benzer Yazılar