Mikroplar nerede bulunur?

Mikroplar günlük yaşamın bir parçasıdır ve haliyle temizleme-dezenfekte etme işlemleri de aynı şekilde önemlidir.. Bazıları faydalıdır, ancak diğerleri zararlıdır ve hastalığa neden olur. Her yerde bulunabilirler – havamızda, toprağımızda ve suyumuzda. Hatta cildimizde ve vücudumuzda da bulunurlar. Mikroplar ayrıca dokunduğumuz yüzeylerde ve nesnelerde bulunur.

Bazen bu mikroplar size yayılabilir ve sizi hasta edebilir. Örneğin, bir televizyon kumandasında mikroplar olabilir. Uzaktan kumandaya dokunursanız ve sonra gözlerinizi veya burnunuzu ovalarsanız veya ellerinizle yemek yerseniz, mikroplarla enfekte olabilirsiniz.

Yüzeylerden ve nesnelerden mikrop kapmasını nasıl önleyebilirim?

Yüzeylerden ve nesnelerden mikropların bulaşmasını önlemek için, ellerinizi sık sık yıkamak önemlidir. Ancak bir şeye her dokunduğunuzda ellerinizi yıkayamazsınız. Bu nedenle, yüzeyleri ve nesneleri düzenli olarak temizlemek ve dezenfekte etmek de önemlidir.

Işkın Gıda Sterilize ve Dezenfekte Makinesi
Işkın Gıda Sterilize ve Dezenfekte Makinesi

Temizleme-dezenfekte etme ve sterilize etme arasındaki fark nedir?

Bazı insanlar dezenfekte etmenin temizlik veya sanitasyonla aynı şey olduğunu düşünüyor. Ama aslında farklılar:
Temizleme, yüzeylerden veya nesnelerden kiri, tozu, kırıntıları ve mikropları temizler. Temizlediğinizde, yüzeyleri ve nesneleri fiziksel olarak temizlemek için büyük olasılıkla sabun (veya deterjan) ve su kullanacaksınız. Bu, mikropları mutlaka öldürmeyebilir. Ancak bazılarını çıkardığınız için size enfeksiyon yayabilecek daha az mikrop vardır.

Dezenfeksiyon, yüzeyler ve nesneler üzerindeki mikropları öldürmek için kimyasallar (dezenfektanlar) kullanır. Bazı yaygın dezenfektanlar, çamaşır suyu ve alkol solüsyonlarıdır. Mikropları öldürmek için genellikle dezenfektanı belirli bir süre yüzeylerde ve nesnelerde bırakmanız gerekir. Dezenfekte etmek, mutlaka kirli yüzeyleri temizlemiyor veya mikropları ortadan kaldırmıyor.

Sanitasyon, temizlik, dezenfekte etme veya her ikisiyle yapılabilir. Dezenfekte etmek, mikropların sayısını güvenli bir seviyeye indirdiğiniz anlamına gelir. Güvenli bir seviye olarak kabul edilen şey, halk sağlığı standartlarına veya bir işyerindeki, okuldaki vb. Gerekliliklere bağlıdır. Örneğin, restoranlar ve yiyecek hazırlayan diğer tesisler için temizlik prosedürleri vardır. Sterilize etmek için ne yaptığınız, ihtiyaçlarınıza bağlı olarak değişecektir. Paspas, kimyasal madde ve su kullanarak bir yeri paspaslıyor olabilirsiniz. Bulaşıkları sterilize etmek için bulaşık makinesi kullanabilirsiniz. Ya da bir televizyon kumandasında antibakteriyel bir mendil kullanıyor olabilirsiniz.


Bir yüzeyi veya nesneyi hem temizler hem de dezenfekte ederseniz, enfeksiyonun yayılma riskini daha da azaltabilirsiniz. Aynı anda hem temizleyen hem de dezenfekte eden ürünler var.

Hangi yüzeyleri ve nesneleri temizlemem ve dezenfekte etmem gerekiyor?

Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için, sık sık dokunulan yüzeyleri ve nesneleri düzenli olarak temizlemeli ve dezenfekte etmelisiniz. Örneğin, evinizde buna tezgahlar, kapı kolları, musluk ve tuvalet kolları, ışık anahtarları, uzaktan kumandalar ve oyuncaklar dahildir.

Benzer Yazılar