Pestisitler nedir?

İlaç Artıkları (Pestisitler), mahsulleri böceklerden, yabani otlardan ve enfeksiyonlardan korumak için kullanılan kimyasal veya biyolojik ajanlardır. Akut toksik organofosfat (OP) pestisitler Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygın olarak kullanılmaktadır.


Pestisitler hangi mahsullerde kullanılır?

Pestisitler; meyveler, sebzeler, buğday, pirinç, zeytin ve kanolanın yağa sıkıştırılması ile pamuk, çimen ve çiçekler gibi gıda dışı mahsullerde kullanılmaktadır. OP pestisitleri malathion ve chlorpyrifos yaygın olarak tüm meyveler, sebzeler ve buğdayda kullanılmaktadır. Pestisitler, hayvanlara beslenen mahsullerde kullanılır, ancak pestisitlerin kalıntıları genellikle et veya süt ürünlerinde bulunmaz.

Işkın Gıda Dezenfekte | İlaç Artıkları
Işkın Gıda Dezenfekte | İlaç Artıkları

İnsanlar pestisitlere nasıl maruz kalıyor?

Çoğu bebek, çocuk ve yetişkinin pestisitlere maruz kalmasının en yaygın yolu onları yemeğimizin üzerinde ve içinde yemektir. Tarım ve mesleki ortamlardaki işçiler, pestisitlere dokunup soluyorlar, bu da onları akut ve kronik zehirlenme riskine sokuyor. Sizde bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için gıda dezenfekte makinalarından alabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir